4-Kanallı Röle Sürücü Devresi

Öncelikle merhabalar, Bu yazı içeriğinde; 4 kanallı rölenin kullanımı, çalışma prensibi, EAGLE devre şeması, GERBER dosyası ve örnek bir Arduino kod uygulamasını içermektedir.

Temel elektronikte çeşitli devre elemanları ile yapılan çalışmalardan biri de röledir. Röle, özellikle mikrodenetleyici devrelerinden yüksek yükler çekmemiz gerektiğinde elektronik uygulamalarımızda sıklıkla kullanılır. Yapacağımız projede röle tabanlı uygulamalarda kullanılmak üzere 4 Kanallı Röle Sürücü Devresi yapıyoruz. Burada, bir seferde 4 AC cihazını çalıştırmak için 4 röle için izole edilmiş bir PCB tasarladık.

Gerekli Malzemeler

4 Adet Röle (12V (5V) – 10A)
4 Adet Transistörü (BC547A)
5 Adet LED
4 Adet Optocoupler (PC817 *NPN Transistörü tetiklemek için LOW sinyali kullandık)
9 Adet Direnç (1K Ohm)
4 Adet Diyot (1N4007 Ailesi)
Connector
Arduino IDE ve isteğe bağlı Arduino geliştirme kartı (Devre simülasyonu için gerekli)

Adım Adım Röle Sürücü Devresi

4 Kanallı Röle Sürücü Devresinde, röleyi stabil sürmek için kullandığımız NPN transistörlerini tetiklemek için aktif LOW sinyali tarafından tetiklenen bir optokuplör kullanıyoruz. Devrede kullandığımız rölenin farklı segmentlerini de kullanabilirsiniz. Çünkü yapılan proje kabaca röle tabanlı bir sistem olduğu ve harici bir besleme kaynağı kullanıldığı için temel bir tasarım ile işi bitirmiş olacağız.

İlk resmimizde EAGLE devre tasarım ara yüzü ile devremizin temel şemasını ve bağlantılarını çizmiş olduk. İlerleyen süreçte PCB ekran görüntüleri, çalışma örneklemesi gibi içerikleri inceleyeceğiz

SCHEMATIC

EAGLE Şematik Görseli

BOARD

EAGLE Board

PCB TOP SIDE

PCB BOTTOM SIDE

Şu aşamada yaptığımız PCB tasarımının çalıştığını göstermek adına PROTEUS devre simülasyon programından yararlanarak devremizi simüle ediyoruz. Simülasyonu test olarak kullandığımız için Arduino’da yazdığımız basit bir kod ile bu durumu daha efektif gözlemleyebiliriz.

KOD, ŞEMALAR ve Daha Fazlasını GITHUB Profilimde Bulabilirsiniz.

VİDEO İZLEMEK İÇİN YOUTUBE ADRESİM

(COVID-19 Sebebiyle PCB test videosu gecikecektir. Bu konuda duyarlı olduğunuz için teşekkür ederim)

Mustafa Onur PARLAK hakkında 17 makale
Merhaba, Ben kurucu/yazar Mustafa Onur PARLAK. Balıkesir Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencisiyim. Başlıca elektronik olmak üzere; gömülü sistemler, yazılım, güç elektroniği ve PLC ile ilgileniyorum

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın...