ELEKTRİK DEVRE ELEMANLARINA BAŞLARKEN

Merhabalar, Bu başlık altında genel itibariyle elektrik devre elemanları ve eğitim serisi hakkında bilgiler vereceğim. Eğitim serisi içeriklerine detaylıca değinip ilerleyen süreçte Örnek Devre Analizleri alt kategorisinde yapacağımız devrelerin simülasyon ve testlerinde bize fikir ve kaynaklık yapacaktır.

Temel devre elemanlarını bilmemizi önemli kılan duruma değinecek olursam. Temelde bir devre elemanının Datasheet dokümanında verilen elektrik karakteristiği, başlangıç durum karakteristiği ve elektriksel iletim sonrası çeşitli amaçlar ile kullanılması adına bir takım bilgiler vereceğim.

Eğitim serisine başlamadan önce sizlere anlatacağım konu başlıklarını açıklamak istiyorum. Bunun haricinde kısaca Aktif ve Pasif Devre Elemanlarını tanıma konusunda kısa bir ilgi aktarımı yapacağım.

 1. Elektriği Anlamak
 2. Alet ve Ekipmanlar
 3. Breadboard
 4. Multimetre
 5. Direnç
 6. Diyot
 7. Datasheet
 8. Transistör (MOSFET ve Ölçümü Dahil)
 9. Voltaj Regülatörü
 10. LED (Power LED Dahil)
 11. Kapasitör
 12. Bobin
 13. Transformatör
 14. Röle
 15. Optokuplör
 16. Sigorta
Temel Elektronik: PASİF DEVRE ELEMANLARI

Pasit Devre Elemanları

Pasif devre elemanları kısaca DC (Doğru Akım) veya AC (Alternatif Akım) olarak elektriksel iletimin geçmesi durumunda tek tip bir davranış sergileyip, karakteristik özelliğinin enerjiye (Voltaj) ihtiyaç duymama durumunu temsil etmektedir. Çalıştırılması için ihtiyaç duyduğu voltajdan azına sahip olsa da kapalı bir devrede daima görevini yerine getirmektedir.

 • Direnç
 • Kondansatör (Kapasitör)
 • Bobin

Aktif Devre Elemanları

Yine Pasif Elemanlar gibi başlangıçta DC ya da AC elektrik enerjisine ihtiyaç duyar. Pasif Elemanlara göre farkı ise, elektriksel karakteristiğin belli bir değerin aşağısına düşmesi durumunda etkisiz bir devre elemanı olur. Üzerinden herhangi bir akım geçmez veya devre bağlantısında elektriksel bir kopukluğa sebep olur. Bu sebeple hem kendisini işlevsiz kılar, hem de devrenin istendiği gibi çalışmamasına sebep olur.

 • Diyot
 • Transistör
 • Entegre Devreler

Mustafa Onur PARLAK hakkında 17 makale
Merhaba, Ben kurucu/yazar Mustafa Onur PARLAK. Balıkesir Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencisiyim. Başlıca elektronik olmak üzere; gömülü sistemler, yazılım, güç elektroniği ve PLC ile ilgileniyorum

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın...