Mühendisliğe İlk Adım

Merhabalar, bu blog Balıkesir Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği 1. Sınıf Öğrencisi Mustafa Onur PARLAK tarafından bir senelik bir yaşayış, tecrübe ve bilgi paylaşımı adına açılmıştır. Bölümü seçecek olan arkadaşlar veya bir üniversite öğrencisi gözünden üniversite anılarımı, ince hususları paylaştığım blogumda bahsedeceğim konular genel itibariyle sosyo-kültürel etkileşimler, çevre ve ailenin bana karşı tutumu, gözlemlerim ve pek çoğu yer almaktadır.

Öncelikle ben başarılı bir ortaokul, lise hayatına sahip değildim çünkü eğitim veren doğru düzgün bir yerde yetişmedim, kendimi geliştirebilmek için yeterli farkındalığım da yoktu. Bir insanın kendini geliştirmesinin ne kadar önemli olduğunu üniversiteye geçince daha iyi anladım.İnsanların sizi tanıması, sizinle vakit geçirmesi, mesleki alanda ilerlemek için size eşlik eden şeylerden biri karakterdir diğeri kişisel gelişim ve değişimlerdir.

elektrik elektronik mühendisliği ile ilgili görsel sonucu

Üniversiteye gitmeden çok öncesinde işe alımda gerekli hususları, gerçek anlamda ne istediklerini yani kısaca işverenin kriterlerini, bizim dünyaya katkı sağlamak adına yapmamız gerekenleri ve çok daha fazlasını reklam gibi karşılanmasın ama Video Eğitim YouTube kanalı ve çok görerek kendi süzgecimden geçirip elde ettiğim salt bilgiler ışığında ilerledim. İşverenler öncelikle Boğaziçi, ODTÜ (bölüme göre İTÜ) gibi üniversite okumayı başlamazsanız eğer gerek laboratuvarlar anlamında, üniversitenin size kazandıracağı statü ve erişilebilirlik anlamında, gerek ise öğretimi veren hocaların başarıları anlamında çok daha düşük bir statüde işe başlamanız olası.

İstanbul megakent ve pek çok şirkete ev sahibi yaptığından dolayı mühendisleri cezbeden bir yanı var. Çünkü en kaba tabiriyle bir mühendis saha işçisi değil, denetleyici, yapıcı, düşünücü ve bunların hepsini matematik, fizik, (yeri gelirse kimya vb. dallarda) geliştirmiş, analiz ve öngörülü insan olarak faydalı bir lisans mesleğidir.

İlgili resim

KYK ve Temel Yaşam Gereksinimleri

Çok uzatmadan başlamak istiyorum. Öncelikle KYK‘dan yurt ve devlet bursu çıkmadığından dolayı parasal açıdan olumsuz koşullarda başladım. (2017 girişli olduğum için fiyatlarda değişiklikler olabilir) Yurt durumuna değinmek istiyorum; Balıkesir’de yemekli ve yemeksiz yurtlar mevcut. Yemek + barınma ortalama çok kişili odalarda 700 ila 950 arasında olmaktadır. Öğrenciyi masrafa sürükleyecek yemek yerlerin (Burger King, Mc Donalds hikaye, yemezseniz daha iyi olur çünkü kafede uzun süre vakit geçireceğinizi ve eğer spor yapmıyorsanız, sizi azmettirecek biri olmadığından dolayı ne yazık ki yediklerinizle kalıp daha da kilo alacaksınız. Bu açıdan yemenize dikkat etmeniz gerekir) kaçınmalısınız. Parasal açıdan zorluğunuz ise çok para harcadığınızdan değil, bilinçsiz harcandığı için sıkıntı çıkarıyor. Siz yine de ayarı kaçırmamaya bakın.

Okulum şehir merkezinden 17km’cik uzak olduğu için ulaşıma 80 TL, son anda KYK çıkmadığı için ve özel yurtların hemen alındığından dolayı 500 TL yemeksiz yurt, yemek için herhangi bir ısıtma cihazına izin verilmediğinden ve üşengeçliğimden  kaynaklı dışarıda tükettiğim yemeklerle 450-500, devre elemanları, kitaplar, telefon faturası vs 100 TL. gibi ana hatlarıyla 1200 TL yakın bir masraf ile ayımı tamamlıyordum. Her ne kadar 450 lira gibi bir ücret kredi bursundan gelse de aileme yük olmamak adına çalışmak gerekebiliyor. Part-time iş bunun için çok önemlidir. Eğer sınıfta birinci, bir ihtimal ikinci olursanız, bazı kuruluşlardan burs bile alabilirsiniz.

İster İstanbul gibi metropol bir şehirde okuyun, ister (kötülemek için değil, nüfus miktarına göre değerlendiriyorum) Kilis gibi bir yerde okuyun, çoğu insanın sizin gibi öğrenci olduğunu; davranışlarınızdaki varsa asosyallik (asosyallikten kasıt, PC başında sabahlamak değil, insanlar içine girmekten çekinmektir bana göre), girişimcilik, özgüven falan her şey daha rayına oturmuş, kişiliğinizdeki pürüzleri birkaç ayda atlattıktan sonra üniversite daha keyifli ve rahat olacaktır, insan kazanmak için kitap okuyun, insanı anlamak için yaşayın. Her ne kadar düşüncem; hayalim olan bölümü okumak olsa da İstanbul’dan Balıkesir’e gitmek ailem ve çevrem anlamında 1-2 hafta kadar psikolojik bir drama yol açsa da farklı bir şehirde olmak üstüne titreyen bir ailenin yeri geldi noksan yeri geldi abartılı olmalarının boğuculuğundan sıyrılmıştım. Her yöreden, kültürden, fikirden insanların toplandığı ortama dahil olmak, kendi karakterimi insanlara göstermek ve zamanla insanların değişimlerini, satışlarını, dostluklarını eş zamanlı görmek size bir garson olarak veya mahalleden bir arkadaşın yaptığından çok daha farklı bir etki yapar. 

elektrik elektronik mühendisliği hoca ile ilgili görsel sonucu

Hocalarıma Teşekkür.

Derslerime giren hocalarımdan çok nadiri öğrenciyi sıkacak türden ders anlatıyordu. Genelinin çabası bir şeyleri öğretmek ve toleransına bağlı olarak öğrencileri belli bir seviyeden sonra geçirmek olsa da bazıları gerçekten zorluyordu. Yardımcı Doçent Davut AKDAŞ hocamın Elektrik Elektronik Mühendisliğine Giriş dersine girip bize gerçek anlamda bir şeyler katacağını görmeden öncesine kadar kendimi işlevsiz bir insan olarak nitelediğimi açıkça söylemeliyim. Yıl içinde pek çok kulvarda mentor seçtiğimi söylemeliyim ama Davut hocam diğerlerinden çok farklı bir şekilde zorlamayı seven ve sonuçlarını önceden kestirdiği için ne yapıp yapamacağımı bilerek hareket eden biri, bazen ben bile kestiremeyebiliyorum. Arduino, PIC, programlama dilleri ve pek çok fikrimde bana yardımı dokundu, odasına girip bir şeyler anlamak istediğimde beni hiçbir zaman geri çevirmedi, kendine has bir üslubu ve gerçekçi yaklaşımı vardı. Diğer hocalarımı elbette yabana atmıyorum. Prof. Seydi DOĞAN, Prof. Recep ŞAHİN, Yard. Doç. Serkan YAKUT, Yard. Doç. Serhat KÜÇÜKDERMENCİ gibi pek çok isim temel bilimlere girmesine karşın bizlere bir şeyler katmak için çaba sarf ediyordu. Yani diyeceğim o ki, eğer hevesliyseniz hocalara yapışın, asla yalakalık seviyesine düşmeyin çünkü anlamsız.

Üniversite Toplulukları Hakkında Genel Bilgi

Üniversitenin içinde barındırdı yaklaşık 30 kadar topluluk vardı. Üniversite kampüslerinde (açık alan), fakülte ve yemekhanelerde toplanmışlardı. Pek çoğuna hevesle girip maalesef bana uymayacağını düşündüğümden ayrılmıştım. IEEE Topluluğu, pek çok elektrik alanında buluşlar yapmış bilim insanlarının toplandığı bir topluluk ve bunun Türkiye’de ki pek çok üniversite sunulan hizmeti. Bir proje üyesi olduğum bu toplulukta (Solar Tree Project, Solar Ağaç Projesi) çok fazla duyuldu ve haberlere kadar çıktı. Kendimce haklı bulduğum sebeplerle proje ve topluluktan ayrıldım. Bunun öncesinde Kocaeli, İzmir, Ankara, Bursa gibi pek çok şehirde teknik gezi imkanı, sunumlarda ekip üyesi olma ve bu durumda pek çok yetiyle içli dışlı olmak (kritik anlarda soğukkanlı olmak, güler yüzü korumak gibi) etkileri göz ardı edilemez.

Kocaeli: Festo Teknik Gezisi
Kocaeli: Festo Teknik Gezisi
Bursa Endüstri Zirvesi
IEEE – SOLAR TREE PROJECT

Diğer bir topluluk ise Balıkesir Üniversitesi Robot Topluluğu (BAUROT), Arduino programlama, sürücüler, motorlar, baskı devre gibi pek çok kulvarda başarılı, yılın belli dönemlerinde başka üniversitelerle robot yarışmalarına katılıp dereceler elde eden başarılı ve Kurucusu Davut AKDAŞ olan teknoloji ile haşırneşir topluluk Bursa, Balıkesir, İstanbul gibi pek çok yere geziler düzenleyip gayet başarılı işler çıkaran bir topluluk.

şehir kültür ile ilgili görsel sonucu

Üniversiteyi Okuduğun Şehre Tıkılı Kalma, Başka Yerleri Keşfet

Şimdi bu topluluklardan sıyrılıp üniversiteyi yaşama vakti geldi. Bursa, Eskişehir, Ankara, İzmir, Çanakkale, Kocaeli, Yalova şehirlerine birkaç haftada bir uğrar oldum çünkü şehirlerarası ulaşım ucuz, farklı bir kültür, farklı bir şehir, farklı insanları görmek yeni tatlar tatmak için bulunmaz fırsatlar için üniversite okumak bulunmaz bir nimet. Parantez getirmem gerekiyor, kanımız gençlikten dolayı kaynıyor ve sürekli yeni bir ortama girmek isteyebiliyoruz. Bu noktada aile hassasiyetini bozmamanızı istiyorum çünkü erişilmesi zor yerlerde olursanız (farklı şehirler gibi) üzülmemeleri başlıca unsur olarak görüyorum. Aileye bağlı değilseniz ve kafanıza göre takılan bir insansanız bu blog yazısı sizi zaten tarayıcıdan aratmaya itmez, o bir yana buraya kadar okumazdınız zaten.

Teknik Anlamda Donanımlı İnsan Olma Çabası

Yaktığım devre elemanlarının fiyatı dudak uçuklatan cinstendi. Çünkü ince işte acemiydim ve bölümün zor olmasından dolayı (Bakın bunu ben bu bölümü okudum diye demiyorum. Bunu söyleyebilmek için makine, bilgisayar, inşaat, endüstri giriş derslerine girdim. Neyse konumuza geri dönelim) akışlar, işleyişler konusunda çok titiz ve dikkatli olmak gerekir. Küçüklükten bu yana oyuncakları, elektronik cihazları parçalayıp içine bakmak, işleyişini anlamak için çaba sarf etmişimdir. Bit pazarına her Pazar günü gidip 30-40 lira kadar alışveriş yapıp bunu hafta içinde işime yaratmak amacıyla kullanırdım.

İlgili resim

Eğitim Anlamında Donanımlı İnsan Olma Çabası

Öncelikle elektrik ve elektronik olarak başlı iki gruba ayrılırken (gerçekte farklı bir mühendislik disipliniyle bile işte çalışabilirsiniz) bunu seçerken elektrik üzerine uzmanlaşacaksanız eğitiminiz çok zorlayacaktır fakat mezun olduğunuzda nispeten elektronik uzmanlığına göre iş bulma avantajınız var, elektronik ise elektriğe göre nispeten basit ve iş bulma olasılığı da (bakın kendinizi geliştirme kaydıyla) yine orta-kolaydır. Her mühendis analiz yapma, sorundan ziyade çözüm odaklı, nitelikli olma, bilgiyi salt şekilde aktarabilme gibi standart bir formda bulabileceğimiz pek çok kritere mensup insanlar olmalı ve bu konuda gayret etmelidir. Çünkü derslerde bile bu işleyişin sekmeye uğraması takdirde iş hayatına girmeden kalmanız söz konusu.

Ben kendi kulvarımdan bildiğim kadarını anlatmak istiyorum. Pek çok akıl danıştığım insan oldu ve sağ olsunlar bir kez olsun geri çevirme veya yanlış yönlendirmediler. Derslerde okutulan kitapları (mesleki kitapları) yalayın yutun. Amacınız sınıf geçmek ise sınava 1 ay öncesinden düzenli çalışmanız yeterli olur. Alttan ders bırakmamaya çalışın (derslerden kalmayın sonra acısı fena çıkıyor), her hoca dersine sanki sadece benim dersim için okuyormuşsunuz gibi çalışmanızı ister, düzenli not tutarak bu işin üstesinden gelirsiniz.

Hocalar ile aranızı kötü tutmamaya çalışın. 90 beklediğiniz sınavdan 10 almanız sizi şaşırtmasın, sınıf ortalamasının üstünde olmanız sizi rahata erdirir düşüncesine kaptırmasın, bir anda 370 kişiyle aynı anda aynı dersi alıp, geçen sayısının 20’nin altında olması sizi  şaşırtmasın. 4 sene, 5 sene olur; 6 sene olur ama nihayetinde üniversiteyi bitirdiğinizde geriye dönük keşkeleriniz kalmaması adına, arkadaşlarınıza bakıp kendinizi değerlendirmeyin.

İlgili resim

Siz, siz olduğunuz için bir başkası olamazsınız. Fikriniz varsa insanlarla paylaşmaktan çekinmeyin ama gerçekten yapılmadığını biliyorsanız asla tam anlamıyla paylaşmayın, patentini almaya çalışın. Hocalarınızla asla çıkar güderek ilişki kurmayın, her gün yüzlerce öğrenci gören ve görmüş geçirmiş bir insanı kandırmanız biraz da onun isteğiyle olan bir şey olur. Bilgi almaya çalışın, sürekli bir arayış içinde olun. Ben haftalık 20-25 saatimi internette sörf yapmak ve araştırmalarım için uğraşıyordum. Size önerdiğim YouTube kanalında hayal edebileceğinizden çok daha fazla konuda ve anımsayamadığınız, göz ardı ettiğiniz hususta size rehber olacaktır. Üzgünüm yukarılarda hatta ve hatta ilk başta bahsedeceğim kısmı sona aldım.

İNGİLİZCE, İNGİLİZCE, İNGİLİZCE … yani her şey bir yana, İngilizce aşırı önemli, hatta ve hatta yeterli düzeyin altında ise firmalar sizin başvurunuzu bile onaylanmayabilir. Elektrik elektronik’te alanlar aşırı fazla ve çok farklı kulvarlarda işinin yeri insanlar ile yarışabilirsiniz (yeterli donanımınız var ise) çünkü hem donanım hem de yazılımsal olarak diğer mesleklere nazaran daha fazla hatta çoğu mühendislik dalı birçok sektörde iş sahibi olabilmesi için üniversite zamanında %.. oranda elektrik elektronik mühendisliği mesleğinin derslerini almaktadır.

İlgili resim

Kendimizi Genel Anlamda Nasıl Daha Donanımlı yaparız?

Ben mikrodenetleyiciler üzerine çalışıyorum ve başında PIC geliyor. C, C++,C#, CCS, Visual Basic programlama dilleri (C dilleri kendi içinde algoritma anlamında eş, yazılım anlamında ufak farklılıklar şeklinde gidiyor), bilgisayarınızda kesinlikle AUTOCAD, SOLIDWORKS, MATLAB olması gerekir. Bu sebep ile programları kaldırabilecek bir bilgisayarınız olması gerekir (eğer yoksa hiçbir şekilde dert etmenize gerek yok, üniversitede ki bilgisayar laboratuvarlarında ders olmadığı taktirde sabah 8 akşam, 9 arası (ikinci öğretim ve giriş çıkış saatinin farklılığı değişkenlik gösterebilir ayrıca birkaç sınıf açıldığından dolayı yer bulmakta pek sıkıntı çekmezsiniz) işinizi halledebilirsiniz. Ayrıca üst sınıflarda almak istediğiniz ders olmasına rağmen krediniz, ortalamanız uyuşmaz ise dersin bölüm başkanıyla, öğretimi veren hocayla irtibat halinde olmanız size yüksek ihtimal ile dersi almanızı sağlamaktadır. Yani bir nevi misafir öğrenci kategorisinde olacaksınız. Daha yazılacak çok tecrübe, anı ve olaylar olsa da aklıma gelenleri naçizane size yazdım. Umarım faydasını görürsünüz.

Hayatta başarılar…

KAYNAKÇA

VİDEO EĞİTİM YOUTUBE KANALI
https://www.youtube.com/channel/UCrVR30q-Seo82gBhmAe_1uQ

PIC PROGRAMLAMA KİTAPLARI
CCS C Pic Programlama (Serdar ÇİÇEK),
PIC Programlama (Aysel AK)

PIC PROGRAMLAMA YOUTUBE KANAL ÖRNEKLERİ 
Cengizhan Varlı,
Elektronik derslerim,
Emre Erbaş…

C, C++ PROGRAMLAMA KİTABI
Deitel C Programlama Kitabı

C, C++ PROGRAMLAMA YOUTUBE KANAL ÖRNEKLERİ
Yazılım bilimi,
Volkan KILIÇ,
Bilgisayar Kavramları

OKUNMASINI GERÇEKTEN İSTEDİĞİM KİTAP LİSTESİ
Tongue Fu – Sam horn
İknanın Psikolojisi – Robert B. Cialdini
Dünya Tarihine Yön Veren En Etkin 100 – Michael H. Hart
Geleceğin Fiziği – Michio Kaku
Ufak Şeyleri Dert Etmeyin – Richard Carlson
Beden Dili – Joe Navarro

PROTEUS PROGRAMI YOUTUBE KANAL ÖRNEKLERİ 
Ayhan Uğur,
Elektronik Derslerim

TEMEL ELEKTRONİK DEVRE ELEMANLARI KİTABI
Elektronik Devre Elemanları (Erdal Delebe- KODLAB yayınları)

TEMEL ELEKTRONİK DEVRE ELEMANLARI YOUTUBE KANAL ÖRNEĞİ
Evde Elektronik

ÜNİVERSİTE MESLEK KİTABI
Fundamentals of Electric Circuits 4th (Charles K. Alexander, Matthew N. O. Sadiku)
The Art Of Electronic

KENDİ ÜNİVERSİTE REHBERİM ADLI OYNATMA LİSTESİ
(içerik açısından kısıtlı fakat oynatma penceresi dışında önerilen örnek videolar ile YouTube sonsuzluğuna açılabilirsiniz )
https://www.youtube.com/playlist?list=PLbmli8FRwt8J7Gr3kpYRPvw_c-kAkJTuh

BAKMANIZ GEREKEN FORMLAR
kontrolkalemi.com,
picproje.org

İNGİLİZCE TAVSİYELERİ
Voscreen,
Oxford 3000 kelime pdf,
Quizlet,
Video Eğitim Youtube Kanalı,
Birkaç yabancı arkadaşlık uygulaması ile İngilizce dili bilen birileriyle iletişimde veya yazışta olmak,
Cambly

HESAP MAKİNESİ TAVSİYESİ
CASIO 991EX

İNGİLİZCE E-EĞİTİM
Coursera,
edX

Mustafa Onur PARLAK hakkında 17 makale
Merhaba, Ben kurucu/yazar Mustafa Onur PARLAK. Balıkesir Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencisiyim. Başlıca elektronik olmak üzere; gömülü sistemler, yazılım, güç elektroniği ve PLC ile ilgileniyorum

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın...