Robot Operating System (ROS) Program Kurulumu

Öncelikle Ros nedir bu sorunun cevabıyla başlamak istiyorum.

Robot kontrolünü, simülasyonunu, ve geliştirme sürecini kolaylaştırmak için geliştirilmiş açık kaynak kodlu ve Linux tabanlı çalışan bir yazılım iskeletidir. C/C++ ,Python,Java ve Lisp dillerini desteklemektedir. Standford Yapay Zeka Laboratuarı tarafından desteklenmektedir.

Ros Kullanan Kuruluşlar:

Robot İşletim Sistemi (ROS), robotlar için geliştirilecek yazılımların üzerinde koşması için geliştirilmiş bir işletim sistemidir. Bu uygulamanın amacı robot ve programcı arasındaki ilişkiyi sağlamak ve belirli bir standart oluşturmaktır. ROS içinde barındırdığı standart kütüphanelerin ve desteklediği cihazların dışında, geliştiriciler tarafından yazılmış kütüphanelere ve sürücülere de destek verdiği için her geçen gün kapsamını arttırmakta ve robot dünyasında standart konumunu almaktadır. Açık kaynak kodlu bir yazılımdır ve ROS’u kullanabilmemiz için Linux tabanlı bir işletim sistemine ihtiyaç vardır.Bu sebepten ötürü Linux işletim sistemi kurulu olmayan bilgisayarlar için virtualbox üzerinden Linux işletim sistemli sanal bir bilgisayar oluşturulup, sanal bilgisayar üzerinden geliştirmeler yapılacaktır.Bu yazımda bu aşamalardan bahsedeceğim.

  • İlk adım olarak kurmak istediğimiz işletim sisteminin iso dosyasını indirmektir. İso dosyası için bu linki takip edebilirsiniz. https://ubuntu.com/download/desktop
  • Virtualbox yani sanal bilgisayar sağlayıcımızı bilgisayarımıza indiriyoruz. Linki takip edebilirsiniz. https://www.virtualbox.org

Aşağıdaki görselleri sırasıyla takip edebilirsiniz.

Sanal bilgisayarınıza istediğiniz adı verebilirsiniz.

Evet arkadaşlar bilgisayarımıza sanal bir bilgisayar ve işletim sistemi olarak 16.04 sürümlü Linux işletim sistemini kurduk. Bir sonraki yazımda Robot Operating System’e adım atacağız. İyi çalışmalar .

Serhat ARSLAN hakkında 3 makale
Necmettin Erbakan Üniversitesi - Mekatronik Mühendisliği Öğrencisiyim.

2 yorum

Bir Cevap Yazın...