Ros Kurulum

Merhaba arkadaşlar. Şimdiye kadar olan içeriklerimizde VirtualBox kurulumu ve Ros’un tarihçesinden bahsettik. Bu içeriğimizde ise sanal bilgisayarımıza Ros kurulumunu yapacağız.

http://wiki.ros.org/ROS/Installation

Öncelikle Ros paket dağıtımlarına bakacak olursak bizi Ros Kinetic Kame ve Ros Melodic Morenia olmak üzere iki paket karşılıyor bizi. Burada ben Ros Kinetic Kame’i tercih ettim çünkü bize sunduğu paket içeriği sayısı Melodic Morenia’dan daha fazla. Burada Ros Kinetic Kame’ tıklıyoruz.

Ve karşımıza böyle bir sayfa çıkıyor.Burada ise desteklenen kısımdaki Ubuntu seçeneğine tıklıyoruz.

Ve bol kodlu bir sayfa çıkacak karşımıza, ben sadece başlık kısmını aldım. Şimdi yapmamız gereken, Virtualbox’a kurduğumuz sanal bilgisayarımızı açmak.

Ros-Kinetic kodlarını terminale yazacağız ve sanal bilgisayarımıza kurulumumuzu yapmış olacağız.

Yazmamız gereken kodları sizinle paylaşıyorum

  1. Burada  her iki kodu da yazıp entırlıyoruz.
Bu kodlar Ros’un sürekli olarak bağlantısının sağlanmasını sağlar.Ros’un her terminal açıldığında aktif olarak çaıştırılabileceği anlamına gelmektedir.

6.

Bu kodlar Ros ve Python ile alakalı paketlerimizin kurulumunu gerçekleştirir.

Ve Ros kurulumumuzu gerçekleştirdik. Eksiksiz ve doğru bir şekilde kurulum yaptığımızdan emin olabilmek için terminale roscore yazıyoruz ve bir hata ile karşılaşıp karşılaşmadığımıza bakıyoruz. Ben kendi terminalime yazdığımda şöyle bir sonuçla karşılaşıyorum ki bu hata olmadığını gösteriyor.

Evet arkadaşlar bu içerğimizde kurulumumuzu tamamladık. Bir sonraki içerikte görüşebilmek dileğiyle, keyifli çalışmalar 🙂

Serhat ARSLAN hakkında 3 makale
Necmettin Erbakan Üniversitesi - Mekatronik Mühendisliği Öğrencisiyim.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın...